روش نگهداري لپ تاپ
? نگهداري نوت‌بوک

بهترين روش براي نگهداري نوت‌بوک مراجعه به سايت شرکت سازنده و يا دفترچه‌هاي راهنماي همراه دستگاه است ليکن به صورت کلي مي‌توان با رعايت نکات زير کارکرد و عمر دستگاه را افزايش داد و با لذت و اطمينان از اين ابزار پيشرفته استفاده کرد.

? باتري:

يکي از مهمترين دلايل تهيه نوت‌بوک توسط شما خاصيت قابل حمل بودن و داشتن عمر باتري زياد است براي اينکه باتري بهترين کارکرد و عمر را داشته باشد بايد اولين بار که نوت‌بوک را روشن مي‌کنيد آن را صد در صد شارژ کرده (بين يک تا سه ساعت)، سپس اجازه دهيد، باتري کار کرده تا تخليه شود به طوريکه حداقل به ?? درصد برسد اين کار را ? الي ? مرتبه تکرار کنيد تا کليه سلول‌ها قابليت نگهداري شارژ خوب را بدست آورند.

چنانچه هميشه از برق براي روشن بودن دستگاه استفاده مي کنيد باتري را ??? درصد شارژ کرده، آنرا از دستگاه جدا و هفته‌اي ? الي ? بار آنرا شارژ کنيد . هر چه تعداد به برق خوردن باتري کمتر باشد عمر باتري بيشتر خواهد بود.

چنانچه از باتري استفاده مي کنيد اجازه دهيد تا به حداقل شارژ ?? درصد برسد ( هنگامي که Low Battery ظاهر گرديد) سپس آن را شارژ کنيد. در ضمن جهت روشن کردن دستگاه هميشه ابتدا آداپتور را به برق سپس آن را به دستگاه متصل کنيد. دقت کنيد کارکرد باتري بستگي به فرکانس پردازنده – نور LCD و کارکرد درايوهاي دستگاه دارد و زماني که جهت کارکرد باتري ذکر مي‌شود براي بهترين شرايط (Standby) بوده و کارکرد واقعي باتري بر اساس آمپر ساعت (mAh) و تعداد سلول‌هاي آن مشخص مي‌شود.

? درايوها:

لنز (Optic) درايو‌ها بسيار حساس مي‌باشند درايو نوت‌بوک براي خواندن (DVD/CD)‌هاي اصل طراحي شده‌اند بنابراين اصراري در خواندن هر گونه (DVD/CD) که به صورت غير استاندارد و روي (DVD/CD) را به صورت پي‌درپي انجام ندهيد و حتما فواصل کوتاهي بين آنها قرار دهيد. چنانچه از درايو استفاده نمي کنيد داخل آن (DVD/CD) قرار ندهيد.

? LCD و Keyboard:

براي تميز کردن فقط از مايعات مخصوص و يا يک دستمال بدون پرز کمي مرطوب باشد استفاده کنيد سپس آن را با دستمال ديگر خشک کنيد. از هيچگونه اسپري (حتي خشک) استفاده نکنيد. دقت کنيد مايعات و گردو غبار به سرعت موجب خراب شدن Keyboard مي‌شود. در صورتيکه مايعي روي دستگاه شما ريخت سريعا آن را خاموش کرده و باتري را جدا کنيد، آن را با باد سرد خشک و سريعا به مرکز خدمات مراجعه کنيد.

? بازيابي (Recovery):

نوت‌بوک‌ها داراي سيستم عامل اصل شرکت مايکروسافت مي‌باشند که نشانه آن زير دستگاه نصب است که همراه درايورهاي مربوطه خاص آن دستگاه بر روي آن نصب گرديده و چنانچه به هر علتي از بين بروند نصب آن، بسيار مشکل است.

به همين دليل در دستگاه‌هاي جديد، در يک قسمت از هارد دستگاه که معمولا ?? درصد ظرفيت آن بوده ( به همين علت مقدار ظرفيت هارد کمتر از مقدار اسمي آن مشاهده مي‌گردد) و به طور مخفي مي باشد. قسمتي به نام Recovery وجود دارد که کل سيستم عامل، درايورها و برنامه‌هاي کاربردي در آن مي‌باشد. اين برنامه در All Program و Control Panel وجود دارد.

جهت تهيه نسخه پشتيبان از آن Recovery را اجرا، سپس گزينه اول که Create Recovery Disk است را باز کنيد. چنانچه دستگاه داراي DVD RW بوده با تهيه يک يا دو دي‌وي‌دي ‌خام و چنانچه داراي CD RW بوده و با تهيه حداقل شش سي‌دي خام (تعداد در هر دستگاهي ذکر مي‌گردد) به ترتيبي که اعلام مي‌شود از Recovery يک نسخه پشتيبان تهيه کنيد و آن را در آرشيو خود نگاه داريد.

اين کار بايد همان روزهاي ابتداي خريد دستگاه انجام گردد. هرگاه به هر علتي ويندوز از بين رفت يا مشکل پيدا کرد مي‌توانيد از آن استفاده کنيد و دقت کنيد که هيچگاه هارد را نبايد فرمت کرد چون پارتيشن Recovery از بين مي‌رود و در ضمن قبل از Recovery دستگاه، از اطلاعات شخصي خود حتما نسخه پشتيبان تهيه کنيد.

? محافظت در برابر ويروس:

لپ‌تاپ‌ها مانند سيستم‌عامل داراي برنامه ضدويروس اصل شرکت‌هاي Norton يا McAfee مي‌باشند، همواره آنها را به روز نگهداريد.

ـ نکته:

هنگام استفاده از بلندگوي خارجي بهتر است صدا حداکثر تا دو سوم باز گردد. در ضمن روشنايي دستگاه نيز در مواقع عادي تا دو سوم باشد و در آخر هنگام کار کردن هارد، دستگاه را حرکت ندهيد.
سه شنبه 10 اسفند ماه 1389