15 راه براي افزايش دوام باتري لپ تاپ
لپ تاپ ها به سرعت جذابيت و افسون خود را هنگامي که شما بايد دائما به دنبال پريز برق براي شارژ کردنشان باشيد از دست مي دهند. چه بايد کرد تا باتري لپ تاپ حداکثر زمان ممکن برايتان شارژ نگه دارد؟
1- هر از چندگاهي دستگاه خود را ديفراگ کنيد:
هرچه هارد درايو شما سريعتر کار کند فشار کمتري روي دستگاه و باتري وارد مي شود. با ديفراگ کردن مي توانيد هارد درايو خود را تا جائيکه امکان دارد کارآمدتر و موثرتر کنيد.
2- روشني صفحه نمايش را کاهش دهيد:
اغلب لپ تاپ ها به کاربران اين اختيار را مي دهند که به دلخواه خود روشني صفحه نمايش را کم و زياد کنند. برخي لپ تاپ ها حتي امکان انتخاب سطح عملکرد پردازشگر را نيز به کاربر مي دهند. با کاهش سطح روشني نمايشگر يا کم کردن عملکرد پردازشگر مي توانيد انتظار دوام باتري بيشتري داشته باشيد.
3- برنامه هاي اضافه را ببنديد:
برنامه هايي مثل iTunes يا Desktop Search که معمولاً در پس زمينه برنامه هاي اصلي کار مي کنند، دوام باتري را کاهش مي دهند. هر برنامه اي که برايتان ضروري نيست را ببنديد و دوام باتري را افزايش دهيد.
4- قطعه هاي جانبي را جدا کنيد:
قطعات جانبي مثل USB و WiFi و يا حتي موس خارجي دوام باتري را کاهش مي دهند اگر قصد استفاده از اين قطعات را نداريد آنها را خاموش يا جدا کنيد. حتماً مي دانيد که شارژ دستگاههاي جانبي توسط لپ تاپ هنگاميکه با باتري کار مي کند دوام باتري را به شدت کاهش مي دهد.
5- RAM بيشتري اضافه کنيد:
افزايش RAM باعث مي شود که به جاي اتکا به حافظه مجازي بيشتر با حافظه اي خود لپ تاپ کارپردازش انجام شود. حافظه مجازي باعث استفاده بيشتر از هارددرايو و در نتيجه کاهش دوام باتري مي شود. به خاطر داشته باشيد که افزايش RAM باعث افزايش مصرف انرژي مي شود و بنابراين اگر نياز به استفاده از برنامه هاي نيازمند به حافظه زياد داريد اين کار را انجام دهيد.
6- به جاي CD/DVD از هارد درايو استفاده کنيد:
هرچند استفاده از هارد درايو مستلزم مصرف انرژي زياداست اما استفاده از CD/DVD انرژي بيشتري را طلب مي کند. وجود يک CD يا DVD داخل درايو حتي اگر واقعاً از آن استفاده نشود انرژي زيادي را مصرف مي کند چرا که حتي زمانيکه از آنها استفاده نمي شود با صرف انرژي داخل درايو مي چرخند.
7- قسمت هاي ارتباطي فلزي باتري را تميز کنيد:
قسمت هاي ارتباطي فلزي باتري را هر چند ماه يکبار با يک پارچه نرم آغشته به الکل تميز کنيد. اين کار باعث انتقال آسانتر انرژي مي شود.
8- از باتري مراقبت کنيد:
باتري را ورزش دهيد. هيچ گاه يک باتري کاملاً شارژ شده را براي مدت طولاني بدون استفاده نگذاريد. هنگاميکه باتري شارژ مي شود حتماً از آن استفاده کنيد. در ثاني هرگز يک باتري Li-on را کاملاً تا انتهاي مقدار انرژي آن مصرف نکنيد.
9- لپ تاپ را به جاي Standby در حالت Hibernate بگذاريد:
با اينکه قراردادن لپ تاپ در حالت standby باعث کاهش مصرف انرژي مي شود اما حالت Hibernat سطح مصرف انرژي را بيشتر کاهش مي دهد.
10- هنگاميکه لپ تاپ خنک تر است بهتر کار مي کند:
با تميز کردن دريچه هواي لپ تاپ و با تميز نگداشتن صفحه کليد مي توانيد دماي دستگاه را کاهش دهيد.
11- سطح مصرف انرژي را تنظيم کنيد:
از طريق صفحه کنترل به بخش " Power Options" برويد و سطح مصرف انرژي را تنطيم کنيد. براي افزايش دوام باتري بايد حالت " max battery" را انتخاب کنيد.
12- چند کار را به طور همزمان انجام ندهيد:
هنگاميکه از باتري لپ تاپ استفاده مي کنيد چند کار را به طور همزمان انجام ندهيد. اگر چند کار را به طور همزمان انجام دهيد شايد خيلي پيش تر از تکميل کارهايتان، باتري لپ تاپ شما خالي شود.
13- کارهاي ساده تري از لپ تاپ انتظار داشته باشيد:
هرچه بيشتر از لپ تاپ خودکار بکشيد دوام باتري کاهش مي يابد. انجام کارهاي ساده تر مثل ارسال ايميل و نوشتن در world کمتر از انجام بازي يا پخش يک DVD انرژي مصرف مي کند. اين مطلب را هميشه به ياد داشته باشيد.
14- لپ تاپ با دوام باتري بيشتر بخريد:
راحت ترين راه حل استفاده از يک لپ تاپ بادوام باتري بيشتر است و خوشبختانه امروز توليدکنندگان لپ تاپ در حال صحبت در مورد لپ تاپ هايي هستند که براي يک روز کامل مي توانند با باتري کار کنند.
15- از تاثيرات حافظه جلوگيري کنيد:
اگر از يک لپ تاپ خيلي قديمي استفاده مي کنيد حتماً مي خواهيد که از memory effect ( تاثيرات حافظه) جلوگيري کنيد. پس سلامت باتري را با شارژ کامل آن و سپس استفاده کامل از شارژ تضمين کنيد. به خاطر داشته باشيد که باتري Li-ion استثنا هستند.
یکشنبه 8 فروردین ماه 1389