چگونه اپل با ipad در جايي موفق شد که مايکروسافت شکست خورد.
نوشته : Jahn.C.Dvorak
عليرغم بسياري کاستي هاي کاملاً نمايان ، ipad در روز اول به فروشي بي نظير دست يافت و به نظر مي رسد اين روند تا پايان سال هم ادامه خواهد داشت چرا که به ادعاي اپل اين دستگاه يک وسيله عادي نيست بلکه دستگاهي سودمند و پرفايده است که خيلي کارهاي جديد را به راحتي انجام مي دهد. ايده طراحي ipad دور از واقعيت ديده شده در مورد کامپيوترهاي tablet عادي است که سرانجام پس از مدتي دوباره صفحه کليد به آنها بازگردانده شده است.
Ipad دستگاهي متفاوتي است.اين دستگاه فرمول قديمي تشخيص دست خط را به کلي کنار گذاشته است. به عقيده من اين درسي است که اپل با اولين دستگاه مشابه خود يعني Newton گرفت چرا که Newton به دليل عملکرد ضعيف در تشخيص دست خط همواره مورد انتقاد قرار مي گرفت و اپل اين بار اين تجربه را تکرار نکرده است به جاي آن اپل يک گام کاملاً منطقي اما عجيب براي ساختن يک دستگاه کوچک برا ساس استفاده از ابزارهاي داخلي و رابط لمسي با کاربر برداشته است دراين دستگاه به جاي استفاده از موس روي نمايشگر از دکمه هاي مجازي استفاده شده است که مي توان با استفاده از آنها بي شمار فايل باز کرد و از يک ابزار به ابزار ديگر رفت حالا به اينجا مي رسيم که کداميک از قسمت هاي بازار تحت تاثير اين دستگاه قرار مي گيرند؟ و رقبا بايد چه دستگاههايي براي رقابت با ipad به بازار عرضه کند؟ اول از همه اين که به عقيده من تنها کمپاني که مساله را به خوبي درک کرده است و از مفهوم سنتي دستگاههاي tablet فاصله گرفته است گوگل است که تلفن Nexus One را به بازار معرفي کرده است اما اين کمپاني خيلي درگير مسائل مربوط به توليد دستگاههاي tablet نيست.
بزرگترين پتانسيل سيستم عامل Android کمپاني گوگل يا برخي نسخه هاي Linux اين است که از يک ميز کار شلوغ فاصله گرفته اند. احتمال مي رود که در ماههاي آينده تعداد زيادي سيستم عامل مشابه در بازار نبينيم.
يکي ديگر از چيزهايي که در ماههاي آينده ما را به خود مشغول خواهد کرد تلاش کمپاني ها براي طراحي برنامه هاي ويژه ipad خواهد بود و ديگري تلاش رقبا به بازار فرستادن رقيبي جدي براي از ميدان به در کردن ipad خواهد بود.
هنگاميکه مايکروسافت دستگاه قابل حمل مشابه ipad را به بازار عرضه کرد تقريباً تمامي توليدکننده هاي کامپيوتر و لپ تاپ در پي طراحي و توليد يک دستگاه مشابه بودند اما حتي بهترين ها هم بسيار گران بودند و در بازار تاثير ضعيفي داشتند. اما اين طوفان که توسط مايکروسافت به پا شده بود بسيار زود از خاطر رفت. اما اينک به نظر مي رسد که در اين زمينه مايکروسافت در حال غرق شدن است مايکروسافت به طور قطع پيش بيني کرده بود که رقابت براي به دست گرفتن بازار دستگاههاي pad بسيار بالا خواهد گرفت اما هرگز پيش بيني نمي کرد که در اين بازي نقشي نخواهد داشت .اينک احتمال بسيار زيادي وجود دارد که Linux راه خود را باز کند چرا که تنها رقيب اصلي سيستم عامل ipad فقط سيستم عامل Android است.
بسياري افراد از من مي پرسند که آيا دستگاهي مثل ipad خواهم خريد و من فکر مي کنم که چنين دستگاهي براي انجام کارهاي معمولي مثل جستجوي در وب همزمان با تماشاي تلويزيون مفيد است.اما من صبر مي کنم چون دلم مي خواهد دستگاه من با دوربين، پورت USB و يک صفحه نمايش OLED مجهز باشد.
دوشنبه 30 فروردین ماه 1389